İtalya Üniversiteleri

451

İtalya, Avrupa’daki bir çok ülkeye kıyasla öğrencilerin kendilerini daha rahat finanse edebildiği bir ülkedir. Tasarım, dizayn, mimari ve moda gibi bölümlerde adını her zaman bir adım önde tutan İtalya’da çoğunlukla devlet üniversiteleri olmak üzere çalıştığımız okulların listesi aşağıdadır.

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, 12 yıllık temel eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Liseyi üç yıl okuyan öğrencilerin ise bir üniversite bölümüne yerleşip birinci sınıfı alttan hiç ders kalmayacak şekilde geçmeleri istenmektedir. Lisede veya üniversitede okuduğunuz hazırlık sınıfları bu 12 yıllık eğitim süresi hesaplanırken dikkate alınmaz.

İtalya’da öğrencilere 2 farklı dilde eğitim imkanı sunulmaktadır; İngilizce ve İtalyanca.

İtalyanca dil sertifikası;
İtalyan Hükümeti tarafından resmi olarak tanınmış bir belgedir. Sertifika sınavları aşağıda sıralanan kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Belgeler üniversitelere kayıt aşamasında da kabul edilmektedir. 

Farklı seviyelerde gerçekleştirilen sınavlar, farklı ortam ve durumlarda kişinin dili kullanma kapasitesini, iletişim yeteneğini ölçmeye yöneliktir. 

Tüm yabancı ülke vatandaşları, yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları ve İtalya’da yaşayan göçmenler bu sınavlara girebilirler. Yaş ve belli bir eğitim düzeyine sahip olma şartı yoktur. Adaylar kendilerini hazır hissettikleri seviyeden sınava girebilirler. Sınavlar özel bir çalışma metoduna bağlı olarak gerçekleştirilmez. 

İtalyan dilini bildiğinizi resmileştiren sertifikalar: 

Università per Stranieri di Perugia (CELI – CIC) 
Università per Stranieri di Siena (CILS) 
Università degli Studi Roma Tre (IT – ele.IT) 
Società Dante Alighieri (PLIDA) . 

İngilizce bölümlerde okumak isteyen öğrenciler ise IELTS ya da muadili sınav belgesi ile başvuru yapabilirler ve IELTS’ten 5.5 ve üstü skoru istenmektedir.

İtalya’da öğrencilerin üniversite başvuruları yapılırken lise diplomalarının denkliği alınmak zorundadır. Diploma denkliği alındıktan sonra Nisan-Haziran aylarında üniversitelere ön kaydınız yapılır. Ön kayıt tamamlandıktan sonra öğrenciler, okulun hazırladığı giriş sınavına katılır ancak bu sınavlar TYT – AYT gibi sınavlar gibi değil,bölüm odaklı sınavlardır.