İtalya’da Burslu Eğitim

428

Yurt dışında eğitim denildiğinde ailelerin aklını her zaman finansal kısım karıştırır. Tamda bu noktada size İtalya’daki burs imkanları yardımcı olabilir.

Eğitim hayatları  boyunca öğrencilerin giderlerine katkıda bulunacak kadar burs veren ülkeler mevcuttur. Ancak bu burslar tüm eğitiminizi finanse edecek seviyede değildir. Yurt dışında eğitim alacak iseniz belli miktarlarda birikiminiz olması sizi eğitim süreniz boyunca finansal bir rahatlık sağlayacaktır.

İtalya için konuşmak gerekirse, Avrupa’da burs imkanı ve İngilizce eğitim veren okul seçeneklerinin en fazla olduğu ülke  İtalya, burs konusunda da iyi bir seviyededir.
İtalya’da Burslu Okumak isteyen öğrencilere yıllık 2000-9000 Euro arasında değişen miktarlarda burs sağlanmaktadır. Bu bursların miktarı ve sağlanması gereken koşullar ise bölgeden bölgeye, okuldan okula değişmektedir. Yani bu şu demektir; Emillia-Romagna bölgesindeki burs kurumu ile Liguria bölgesindeki burs kurumu farklıdır. Öyleyse, her bölge için farklı burs alabilme koşulları geçerlidir ancak genel olarak ilk yıl aile geliri baz alınmaktadır. Bununla birlikte burs iki taksit halinde yatırılmakta; ikinci taksiti alabilmeniz içinde belli bir kredi ders vermeniz beklenmektedir. Bazı okullar ise bursun tamamını ilk yılın sonunda belli kredide ders vermeniz koşuluna bağlamaktadırlar.