İtalya’da Mimarlık Eğitimi

423

Mimarlık Eğitimi dendiğinde akla gelen ilk ülke mimari yapıları, anıtları, tarihi ile İtalya’dır. Birçok akıma ev sahipliği yapan, rönesans’ın başladığı İtalya’da mimarlık eğitimi almak kariyer açısından birçok yönden avantajlıdır.

İtalya’da mimarlık eğitimi denilince akla gelen üniversiteler; Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino’dur. Bu iki devlet üniversitesi mimarlık eğitiminde her zaman için ilk 100’de bulunan üniversitelerdir. Öğrenciler hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim alabilmektedir. Devlet üniversitelerinde harç ücretleri genellikle 500 ile 2,500 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin ailelerinin gelirine öğrencilerin harçları belirlenmektedir.

İtalya günümüzde uluslararası alanda bir çok öğrencinin sanat, tarihi yapı, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim almaları için sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. Milano, Floransa, Roma, Bologna, Siena gibi bir çok öğrenci şehri Roma İmparatorluğundan kalma köklü şehirlerdendir. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan, Pisa Kulesi, Pantheon, Pompei gibi bir çok mimari yapısı ile öğrencilerin dikkatlerini çekmektedir.

Leonardo Da Vinci, Dante, Puccini, Verdi, Bellini, Galileo, Michelangelo gibi bilim adamı ve sanat insanları ile İtalya eğitim alınacak en saygın ülkelerden biridir. Ülke olarak tüm dünyayı etkileyen reformlara, sanat akımlarına ve bilimsel buluşlara imza atmış ve ev sahipliği yapmıştır. İtalya’da mimar olmak ülkenin zengin mimari yapısı sayesinde daha farklı gözle bakmanızı sağlar mesleki anlamda sizi öne taşır.

İtalya’da mimarlık bölümü tüm dünyada olduğu gibi zorlu bir eğitim sürecidir. Bu zorluğun yanı sıra eğlenceli ve heyecanlı deneyimler ile öğrenciler kendilerini en şekilde yetiştirirler.

Temel derslerin yanı sıra, sosyal hizmetler, felsefe ve ekonomi gibi alanlarda da kendini geliştiren öğrenciler iyi bir Mimar olmanın yanı sıra sosyo-kültürel olarak da rakiplerinden bir kaç adım önde olmayı amaçlarlar.

İtalya’da Mimarlık okumak isteyen öğrenciler inşaat mühendisliği, peyzaj mimarlığı ve iç mimarlık gibi alanlarla ortak çalışmalar yürütürler.

İtalya’da mimarlık Lisans eğitimi 3yıl sürer bu süreç iletişim, tasarım teorisi, mimari tarih, yapı malzemeleri, inşaat gibi temel dersleri kapsar. Mimarlık alanında iyi bir kariyer yapmayı amaçlıyor iseniz eğer; yaşamınız boyunca bir eğitim sürecine hazır olmalısınız.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans yapıyorsanız alacağınız derslerin yanı sıra seminer, konferans gibi etkinliklere katılmanız mecburu kılınmaktadır. Yüksek Lisans programları 2 yıl sürmektedir.

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversiteye girebilmek için sınava tabii tutulurlar. Bu sınavlar genellikle Eylül ayı sonunda yapılmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukları ülkenin İtalya Temsilciliklerinden en geç Temmuz ayına kadar yapmak zorundadır. Bu işlem tarafımızca en hızlı şekilde yürütülmektedir.

İtalya’da mimarlık eğitimi ve diğer bölümler için zamanlama şu şekilde sıralanabilmektedir:

Mart – Temmuz ayları: Üniversitelerin ön kayıt tarihleri tarihleridir. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler bu tarihlerde ön kayıtlarını yaptırmak durumundadır.

Nisan – Mayıs ayları: Öğrencilerin sınavlar için kayıtları yapılmaktadır.

Eylül ayı: Eğitim almak için sınavlar yapılmaya başlanır.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için yapılan sınavın içeriği; matematik, fizik, tarih, mimari terimler, coğrafya ve sanat tarihi şeklinde olmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi almak için aranan ön şartlar şu şekildedir:

12 senelik eğitim yılını tamamlamış olmak

Üniversite sınavında barajı geçmiş olmak

Dil bilgisi yeterliliği