İtalya’da Mühendislik Eğitimi

510

İtalya’da İngilizce Mühendislik bölümler kaydı üniversiteden üniversiteye değişir. İtalya’da Mühendislik İngilizce sadece Roma Tor Vergata Üniversitesinde ve Politecnico di Torino’da okumak mümkün. İtalya’da devlet üniversitelerinde mühendislik bölümlerinde okumak  isteyen öğrenciler Roma Tor Vergata Engineering sınavını Politecnico di Torino da ise TIL-I sınavını geçmeleri gerekmektedir.

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde bulunduğunuz bölgenin İtalyan resmi temsilciliklerine denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Bu işlem tarafımızca en hızlı şekilde yapılmaktadır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin web sayfasına online başvuru yapıp kayıt açmak gereklidir. Yurt dışında oturan Non-EU öğrenciler bir kontenjana tabidir. Kontenjan bilgilerini tercih ettiğiniz okulun web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Sınav ile öğrenci kabul eden Mühendislik fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava girer. Sınav İngilizce’dir.

12 senelik eğitimi tamamladıktan sonra öğrenciler İtalya’da eğitimlerine, lisans ya da sanat-müzik-dans alanlarında yüksek öğrenim şeklinde devam edebilirler. İtalyan üniversitelerinde eğitim 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler.

Bir akademik yıl genel olarak iki sömestrden oluşur. İlki Ekim ayında başlar ve Şubat ayında biter; ikinci sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bir bölümün eğitimi sonunda belirlenen zamanlarda öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 3000 Euro civarındadır; İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 6000 Euro ve 15000 Euro arasındadır.

İtalya’da Mühendislik Sınavı

İtalya’da mühendislik bölümleri sadece devlet üniversitelerinde bulunmaktadır. Mühendislik bölümlerinde ingilizce ve italyanca seçenekler mevcuttur.

İtalyanca mühendislik bölümleri;
Hemen hemen her şehirdeki üniversitelerde verilir.

İtalyanca mühendislik bölümlerine giriş;
 Eylül ayındaki mühendislik sınavı aşılmalıdır. Bu sınava, başvurduğunuz üniversitenin kampüsünde girersiniz. Barajı aşamayan öğrencilere şartlı kabul sistemi gibi bir sistem uygulanır; kontenjan dolana kadar okul barajı geçemeyen öğrencileri kabul eder. Daha sonrasında bu sınavı vermesi beklenir. Her üniversite kendi sınavını uygular. Örneğin; Torino 42 soru sorarken, Milano 65 soru sorabilir.

İngilizce mühendislik hangi üniversitelerde var?
İtalya’da İngilizce mühendislik eğitimi 2 üniversitede verilir. Politecnico di Torino ve Roma Tor Vergata üniversiteleri. Roma Tor Vergata Üniversitesinde İngilizce olarak sadece Engineering Science bölümü vardır. Politecnico di Torino için bölüm yelpazesi daha geniştir.

İngilizce mühendislik için ingilizce şartı nedir?
Minimum IELTS 5.5 veya muadil uluslararası sınavlar geçerli olmaktadır.

İngilizce mühendislik bölümlerine giriş şartları nelerdir?
Sınavla kabul veren üniversiteler için İtalya’ya giderek, sınavı geçmelisiniz.
Sınavsız kabul veren üniversitelerde ise transcrip, akademik kariyer, cv vb. gibi evraklara bakılır.

Mühendislik başvurusu ne zaman yapılır?
Mühendislik bölümlerine başvurular Kasım – Mayıs ayları arasında yapılır.

Mühendislik sınavı nasıldır?
Sınav test şeklindedir, konuları matematik – İngilizce okuduğunu anlama – mantık – fizik – istatistik alanlarındandır.

İtalya’da Mühendislik Bölümlerine başvuru aşamaları
1 – Üniversite başvurusu
2 – Konsolosluk ön-kayıt başvurusu
3 – Vize işlemleri
4 – Ekim: Akademik yılın başlangıcı ve dersler

Aşağı yukarı ücretlendirmeyi şu şekilde düşünebilirsiniz; 

  • 450-500 TL arası vize
    – Okul  ücretleri genelde 150-3500 Euro olarak değişmekte. Bursa başvurup okul ücretini çok düşük (yıllık 150-200) Euro gibi fiyatlara düşürme imkanımız vardır.

Aylık tek kişilik oda: 250-350 Euro arası
Double odalar aylık: 200-300 Euro arası

Mutfak maliyeti: 100 Euro
Diğer giderler: 100 Euro
Aylık ortalama: 550-600 Euro

Aile durumuna göre burs çıkarma imkanımız olduğundan; burs çıkması durumunda okula göre fark ediyor lakin ortalama 5000 Euro burs alabiliriz. (9 aylık eğitim için) 


İtalya’da Mühendislik Eğitimi hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız .

Eğitimi hakkında daha fazla bilgi için bizi arayınız .

İstanbul Bakırköy Merkez Ofis : 0 212 543 58 06 / Whatsapp 0 535 712 07 90 Tıklayınız

Eskişehir Ofis : 0 222 221 87 57 / Whatsapp 0 541 319 41 14 Tıklayınız