İtalya’da Yaşam

479

Bu yazımız da size İtalya’da yaşayan öğrenciler olarak daha samimi ve blog tadında bir yazı yazalım istedik.

İtalya’da yaşam her ne kadar şehirden şehire değişiklik gösterse de, yaşam giderleri ve günlük geçireceğiniz alan boyutu neredeyse aynıdır.

İtalya’da okumak ve yaşamak biz Türkler için, başka ülkelerde okuyup yaşamaktan çok daha kolaydır.

NEDEN?

Çünkü İtalya kültürü ve insanların yaşam şekli Türk insanına çok benzer. Örneğin sokakta yolunuzu kaybettiğinizde bulunduğunuz mahallenin kasabına yada bakkalına sorabilirsiniz, mutlaka biliyordur yada yemek yaparken marketten almayı unuttuğunuz bir şeyi komşunuzdan bir fincan kahve ister gibi isteyebilirsiniz ama şu da bir gerçek ki; benziyorlar dedik ama ne yazık ki komşuda pişen pizza bize düşmüyor. Sonuç olarak Avrupa insanı .

İtalya’da bir yerden biryere gitmekte oldukça kolay. Çünkü; tren ve otobüs ağı oldukça gelişmiş bir durumda. Örneğin; Cenova’da okuyorsanız ve hafta sonu canınız sıkıldıysa hemen bir trene atlayıp yalnızca 3.5 Euro gibi komik bir fiyata dünyanın en güzel kasabalarından biri olan Portofinoya gidip güzel bir gün ve akşam geçirebilirsiniz.

Hayat giderlerine geldiğimizde ise bir evin kirası oda tipine göre (çift kişilik, tek kişilik) değişiklik gösteriyor ama ortalama fiyatlar (Milano Floransa ve Roma hariç) 250-300 Euro/ ay arasındadır. Tabi bazı evlerde bu fiyatlara faturalar dahilken bazılarını ev arkadaşlarınız ile paylaşmanız gerekiyor. Genel olarak diğer giderleri de aşağıda bulunan tablodan inceleyebilirsiniz.

İtalya’da okumanın ve yaşamanın en büyük artısı yabancı dil ve uluslararası arkadaş çevresi olacak sizin için. Çünkü İtalya’da Çin’den Brezilya’ya pek çok yabancı öğrenci var ve bunlar neredeyse İtalyan öğrencilerin yarısı kadar.Bu durumda İtalya’ya gittiğinizde kendinizi çokta yabancı hissetmiyor ve kolaylıkla arkadaş edinebiliyorsunuz. Ama okul bittikten sonra bir de bakmışsınız siz de İtalyanlaşmaya başlamışsınız bile…

Bu arada İtalyan mutfağından bahsetmezsek olmaz. Mutfak kültürleri bize çok uzak değil böylece aç kalmayacağınız garanti diyebiliriz.Zaten genel olarak öğrencilerin tükettiği gıdalar Türkiye’den çokta farklı sayılmaz. Genelde pizza ve makarna ile açlığınızı yatıştırırken bir süre sonra gece açık dürümcü yada çorbacı yok mu diye yatakta ağlarken de bulabilirsiniz kendinizi. Bu kadar artının yanında bu da oluversin artık diyoruz.. Hepiniz için hayallerinize ulaşacağınız bir yıl olmasını ve bu yazının size yol göstermesini ümit ediyoruz.


Öğrenciler için öngörülen aylık tahmini yaşam masrafları aşağıdaki şekildedir:

Konaklama (Özel Yurt Ücreti): € 200 (Aylık)
Tek Kişilik Öğrenci Evinde Oda: € 250 (Aylık) 
Mobilyalı Ev için Kira Tutarı: € 450 (Aylık)
Ev Geçindirme Giderleri ve Cep Harçlığı: € 150-200 (Aylık)
Kitap: Kitap başına € 20-40